Powell River Museum Map Collection:   - - 1898-1958 – 679 maps.

 

The Powell River Museum Map collection consists of maps and plans.  Some are blueprints and others are hand drawn.   Includes maps, survey charts, blueprints, plans, c ertificates of Indefeasible  Title, pre emption files and subdivision plans.

 

Title based on contents of collection.

 

Some restrictions apply.

 

 

 

 

 

 

District Lot #

Area

Name

Date

 

 

 

Fonds 174

 

 

 

 

 

THE PLANS, LAND GRANTS, LAND ACTS, MAPS  Number 1 – 111  ARE COPIES. 

THEY WERE PURCHASED BY THE POWELL RIVER MUSEUM.

THEY ARE FOR INFORMATION PURPOSES ONLY AND CANNOT BE CONSIDERED AS LEGAL DOCUMENTS.

COPYRIGHT PERMISSION IS THE RESPONSIBILITY OF THE  RESEARCHER.

 

 

 

1

Lot 450

Powell River

 

1931

 

2

Lot 450

Powell River

 

1954

 

3

Lot 450

Powell River

 

 

 

4

Lot 450

Powell River

 

1948

 

5

Lot 450

Powell River

 

1957

 

6

Lot 450 Lot 9 and Lot C

Powell River

 

1966

 

7

Lot 450 subdivision Block 36 and 37

Powell River/Westview

 

1970

 

8

Lot 450

Powell River

 

1971

 

9

Lot 450, lot 12

Powell River

 

1974

 

10

Lot 450 Parcel A

Powell River/Westview

 

1986

 

11

Lot 450

Powell River

 

1913

 

12

Lot 450  Map and land deed

Powell River

Rithet

1878

 

13-22

These are in fonds 172

 

 

 

 

23

Lot 450 – letter

Powell River

Shallcross

1906

 

24

Lot 450  Indenture

Powell River

Canadian Industrial Company

1909

 

25

Lot 450

Powell River

 

1912

 

26

Lot 450

Powell River

 

?1913

 

27

Lot 450 Lot plans

Powell River

 

1938 and 1957

 

28

Lot 450 Lots 14,15, Block 10

Powell River

Sam Sing

1913

 

29

Lot 450

Powell River

 

1913

 

30

Lot 450 Certificate of Indefeasible Title

Powell River

 

1913

 

31

Lot 450  Certificate of Indefeasible  Title

Powell River

Sam Sing

1913

 

32-36

Lot 450  Certificate of Indefeasible  Title

Powell River

Lin Kee

Sam Mon S.E.

Norman Lang

PRCompany

1918-1923

 

37

Lot 450 Block D Block 13

Powell River

1976

1976

 

38

D.L.  4908 Certificate of Indefeasible  Title

 

Sing

1950

 

39

D.L.  566

 

Waghorn, Rawlinson

1887

 

40

D.L  520 Land Grant

 

Sayward, William

1885

 

41

D.L  1250 Land Grant

 

David Mills

1912

 

42

D.L.   1423  Crown Grant

Grief Point

Henry Nichols ( Nichel)

Paul Fielder

 

Grief Point Development Ltd.

1897

 

1954

 

1966

 

43

D.L.  1424   Crown Grant

 

Erik Erikson

1898

 

44

D.L. 1500  Crown Grant

 

Anna Frolander

1892

 

45

D.L  1619  PLAN

 

Adjoins D.L 1499

 

Deighton Bros preemption

 

Nils Frolander

 

1892

 

 

1892

 

46

D.L  1631 Crown Grant

 

William Simpson

1897

 

47

D.L.  1779    Crown Grant

 

Farquhar McRae

 

 

48

D.L. 1901A  Land Act

 

Henry Thomson

1903

 

49

D.L.  2090 and D.L. 2089

 

Farquhar McRae

1904, 1907

 

50

D.L 2538

 

Andrew Smyth

 

James Frederick Jameson

1910

 

1923

 

51

D.L. 2676

 

Sheldon D. Brooks

1912

 

52

D.L. 3040

 

Joseph O’Brien

1912

 

53

D.L. 3125

 

J. McGregor

1931

 

 

54

D.L. 3496

 

Robert McNair Shingle Mill Ltd

1912,1931

 

55

D.L. 3683

 

Milton Munn

C. Bayly

1919

1953

 

 

56

D.L. 3684

 

Gustave Courte

John Jervis

1920

1954

 

57A

D.L. 3685

 

Joseph Dorval

G. Wate

W. McCullough

Murdoch

John Fraser

1920

1954,1955

1954

1955

 

 

 

57B

D.L. 3685   plan

 

 

1920

 

58

D.L. 3686

 

Henry Atkinson

D. Campbell

1920

1953

 

 

59

D.L. 3687

 

Clarence Mackenzie

1918

 

60

D.L. 3688  Land Act

 

Albert Waldron

1919

 

61

D.L. 3689 Land Act

 

Jane Willis

1919

 

62

D.L. 3690 Land Act

 

A.J. Fraser

1924

 

63

D.L. 3691  Land Act

 

Philip Bren

1924

 

64

D.L. 3692  Land Act

 

John Loukes

1939

 

65

D.L.  3693  Land Act

 

Robert Lasser

1939

 

66

D.L. 3694  Land Act

 

James O’ Hara

1930

 

67

D.L. 3695  Land Act

 

Reuben Fidler

1924

 

68

D.L. 4128  Plan

 

John Harper

1927

 

69

D.L.  4161  Land Act

 

Peter Barron

1919

 

70

D.L. 4162   Land Act

 

 

1957

 

71

D.L. 4163  Land Act

 

George Schmarje

( Schmarge )

1923

 

72

D.L. 4164 Land Act

 

Wilfred Barrett

1934

 

73

D.L. 4165 Land Act

 

John R. Banham

1929

 

74

D.L. 4165  Land Act

 

George R.C. Webb

R. Moore

1921

1948

 

75

D.L.  4167  Land Act

 

James McKenzie

1920

 

76

D.L. 4168

 

M. Dittloff

Corporation of the District of Powell River

1943

1957

 

77

D.L.   4169   

 

Maud Lane

Mary E. Johnson

1920

1949

 

78

D.L.  4170  Land Act

 

George William Urquart

1920

 

79 - 80

misnumbered

 

81

D.L. 4171  Crown Grant

 

Leonard C. Thomson

1922

 

82

misnumbered

 

83

D.L.  4172    Land Grant

 

Robert and Eleanor Hartley

1933

 

84

D.L.  4173  Land Act

 

Francis Xavier Joncas

1924

 

85

D.L.  4412   Land Act and map

 

John Duffus

Leonard Marquis

1924

1959

 

86

D.L. 4422

 

Powell River Company

1931

 

87

D.L.  4899   Land Act and map

 

Allan McDonald

1919

 

88

D.L. 3496 

 

J. Mullen

1912

 

89

D.L.  4900

D.L. 4901

 

Mathew Furness

Thomas Higgins

1921

1923

 

90 and 91

D.L. 4908

 

D.L. 4908 and 2358

 

Certificate of Indefeasible Title for D.L. 4908 and D.L. 2358

 

Brooks Bidlake Cedar Company

James F. Jameson

 

 

Sam Mok Se

R. Leonard

K. Godevitch

Imperial Bank of Canada

MacMillian Bloedel Ltd

 

 

1919

 

1923

 

 

 

 

 

 

 

1998

 

92

D.L. 5099    Land Act

 

Norman Gillis

Anna Bauman

1922

1946

 

93

D.L.  5100  Land Act

 

Walter Lasser

James A.B. Gillis

1929

1954

 

 

94

D.L. 5103 

 

William S. Pocock

John Rorke

1931

1944

 

95

D.L. 5104

 

John Ungarian

Nils Nilson

1931

1944

 

96

D.L. 5105

 

Thomas Green

1930

 

97

Missing from original documentation

 

98

D.L. 5106

 

Reginald Lumbard

Hilda Nichol

1926

1929

 

99

D.L. 5107

 

Harvey Coomber

Hugh McLean

1926

1926

 

100

D.L. 5108

 

John Wilson

Florence Waldron

1929

1931

 

101

D.L. 5235

 

Harry Scott

Angus Graham

1926

1948

 

102

D.L. 5105

 

George Wasp

1929

 

103

D.L. 5109   Land Act

 

Fred Cooper

Olive Wood ( later Devaud )

1931

1932

 

104

D.L. 5110 

 

William Pocock

1931

 

105

D.L. 5122

 

William Joyce

1924

 

106

D.L.  5143

 

Arthur and Zovina Zilinsky

1926

 

107

D.L. 5235    Lot and map

 

Burroughs, William Wesley

 

 

108

D.L. 5231  Map Subdivision

 

 

 

 

109

D.L.  Lot 5732  Maps, Subdivision

 

 

1931

 

110

D.L. 5305    Map subdivision

 

 

1932

 

111

Cranberry and Westview  map

 

Includes names of Joyce and McFall

? 1921

 

 

 

 

 

 

 

THE PLANS AND MAPS BELOW WERE FOUND IN THE ARCHIVES.  PROVENANCE UNKNOWN.

 

THEY ARE FOR INFORMATION PURPOSES ONLY AND CANNOT BE CONSIDERED AS LEGAL DOCUMENTS.

 

COPYRIGHT PERMISSION IS THE RESPONSIBILITY OF THE RESEARCHER.

 

 

 

 

 

112 - 150

These are missing from original documentation

 

 

 

 

 

 

 

151

Lot 450

 

 

1949

 

152

Lot  450

 

 

1955

 

153

Lot 450

 

 

1953

 

154

Lot 450

 

 

1955

 

155

Lot 450

 

 

1955

 

156

Lot 450

 

 

1922

 

157

Lot 6324

 

 

1958

 

158

Lot 4208

 

Doris Crowther

1958

 

159

Lots 1372 and Lots 1373

Savary Island

FRAGILE

 

1910

 

160

Savary Island Map ( Tracing )

 

 

1984

 

161

Lot 1377  Savary Island

 

 

1927

 

162

Lot 1373 Savary Island

 

 

1921

 

163

D.L. 1372  Savary Island

 

 

1921

 

164

D.L. 5304

 

 

1946, 1952

 

165

D.L. 1500

 

 

1947

 

166

D.L. 4411

 

Dick Dulmage

1958

 

167

D.L. 5135

 

Alfred and Helen Stevens

1956

 

168

D.L. 1068

 

 

1955

 

169

D.L. 5135

FRAGILE

 

1955

 

170

D.L. 5542

 

Ethel Lambert

1934

 

171

D.L. 5304

 

Francis Pagett ( ? spelling )

1935

 

172

D.L. 5304

 

 R---- Bru--- ( not clear )

1933

 

173

D.L. 1423

 

James Fullerton

1932

 

174

D.L. 5304

Cranberry area

 

1920

 

175

D.L. 4128   Subdivision

Cranberry area

John Harper

1927

 

176

D.L. 5304

 

R---Bru---( not clear )

1933

 

177

D.L. 5305 Subdivision

 

Andrew Alan Smith

1935

 

178

D.L. 5304

 

Arthur Longstaff

1934

 

179

D.L. 5304 Subdivision

 

 

1935

 

180

D.L. 5542

 

Walter E. Parsons

1941

 

181

D.L. 5724

 

Herbert Hawley

1935

 

182

D.L. 4173 ( Subdivision )

 

 

1927

 

183

D.L. 4518  

 

 

1953

 

184

D.L. 1611

 

Oscar F. Thulin

1939

 

185

D.L. 1612

 

?  Thulin

1932

 

186

D.L. 5304

 

Samuel Jackson

1924

 

187

D.L.

Haslam Lake area 

 

 

 

188

 

Frog Lake area

 

1937

 

189

Lot 1474  Subdivision

Galley Bay area

 

 

 

190

Lot 1474  Subdivision

Galley Bay area

 

 

 

 

 

191

 

Pine Tree Place

Greer

 

 

192

D.L. 5246

 

Zilinsky

1932

 

193

D.L.  5140  Subdivision

 

 

1956

 

194

D.L.  5136

Myrtle Creek

 

1956

 

195

D.L.  1642 

 

Names included are:  J. Lambert

Lambert, Jnr

W.J. M. Owen

Mrs. B. Fidler

Bob Lassar

N. Gillis

Bowmans

 

 

196

D.L.  5135

 

 

1957

 

197

D.L. 1424

 

  1. James

1933

 

198

D.L. 1619

 

Earl Deighton?

1945

 

199

D.L. 1631

 

Willam Loubert

1938

 

200

D.L. 1479

 

Mrs. Isabella Kelly

1919

 

201

D.L. 1500

 

C.W. Mueller

1954

 

202

D.L. 1500

 

W. Duke

1935

 

203

D.L. 100

 

Charles Mueller

1958

 

204

D.L. 1521

 

 

1957

 

205

D.L. 1479

 

 

1956

 

206

D.L. 2091

 

 

1957

 

207

D.L . 1499

 

 

1953

 

208

D.L. 1479

 

Pearl and Thomas Lang

1949

 

209

D.L. 1500

 

William Duke

1937-1940

 

210

D.L. 1424

 

 

1955

 

211

D.L. 5136

 

Greer

1955

 

212

D.L. 1479

 

Letz, Mackay

1956

 

213

 

Scotch Fir Point, Maud Bay, McRae Cove

 

 

 

214

D.L. 1631

Frolander Bay School site ( Annie Bay School )

 

1938

 

215

D.L. 1500

 

 

1956

 

216

D.L. 1479

 

George Hendrick

1932

 

217

D.L. 1500

 

William Duke

1935

 

218

D.L. 4169

 

Z. Zorzi

1946

 

219

D.L. 4173

 

 

1949

 

220

D.L. 4166

 

 

1926

 

221

D.L. 1472

 

 

1920

 

222

D.L. 4900

 

 

1949

 

223

D.L.4170

 

E. Zovina

1955

 

224

D.L. 4171

 

Matt Turner

1924

 

225

D.L. 4172

 

Thomas Lusk

1930

 

226

D.L. 4169

 

Louis Berendsky

1925

 

227

D.L. 4169

 

Illia Berendsky

1926

 

228

D.L. 4171

 

 

1922

 

229

D.L. 4899

 

? Way Kee

1925

 

230

D.L. 4169

 

Rod LeMay

1924

 

231

D.L. 4166

 

 

1923

 

232

D.L. 4172

 

T. Lusk

1928

 

233

D.L. 4170

 

 

1937

 

234

D.L. 4172

 

 

1943

 

235

D.L. 4170

 

D. Gibson

1954

 

236

D.L. 4170

 

? George W. Urquart

1922

 

237 & 238

D.L. 4270

 

? A. Laird

1923

 

239

D.L. 4172

 

 

1925

 

240

D.L.4901

 

Higgins

 

 

241

D.L. 4173

 

Francis Joncas

1937

 

242

D.L. 4172

 

Han Rud

Robert and Emma Baker

Harry and Connie Skuhra

H. McPherson

? Eckstrom

 

1948

 

243

D.L. 4171

 

 

1927

 

244

D.L. 4170

 

Elizabeth Zovina

1942

 

245

D.L.4785

 

 

1961

 

246

D.L.4172

 

 

1955

 

247

D.L. 4172

 

Augustine Brooks

1930

 

248

D.L. 4169

 

 

1923

 

249

D.L. 4171

 

 

1924

 

250

D.L. 4172

 

 

1943

 

251

D.L. 4173

 

 

1925

 

252

D.L. 4900

 

Stephen Netter

1955

 

253

D.L.4173

 

W. Holmes

1949

 

254

D.L. 4171

 

S.Q. Huekmans?

1930

 

255

D.L. 4170

 

Haakam Hagus ?

1955

 

256

D.L. 4900

 

 

 

 

257

D.L. 4163

 

 

1924

 

258

D.L.4163

 

 

1924

 

259

D.L.4163

 

 

1953

 

260

D.L. 4910

 

Thomas Higgins

1926

 

261

D.L. 4172

 

C.R. ----ott ?

1929

 

262

D.L. 4170

 

Mr. Urquhart ( often called Jim Springer )

1925

 

263

D.L. 5167

 

 

1941

 

264

D.L. 5122

 

Richard Charles ?

Mary R. Lapp

1935

 

265

D.L. 5306 ( Subdivison )

 

 

1921

 

266

D.L.  5307

 

Robert Lasser

1925

 

267

D.L. 5107, 5108,5122 for road purposes

 

 

1930

 

268

D.L. 5307

 

John Kutisk ( ? )

1929

 

269

D.L. 5107 Subdivision

 

 

1940

 

270

D.L. 5306

 

E. Dowdle

1932

 

271

D.L. 5241  Subdivision

 

 

1955

 

272

D.L. 5306 Subdivision

 

Alfred Edwin ?

Charlotte ?

1933

 

273

D.L. 5306 Subdivision

 

George Henry Goddard

1933

 

274

D.L. 5306 Subdivision

 

Alan Shepherd Clark

1932

 

 

275

D.L. 5306

 

George Henry Goddard

1933

 

276

D.L. 5306

 

George Henry Goddard

1932

 

277

D.L. 1423

 

Laura Courte

1934

 

278

D.L. 5107

 

Percy James S. Bird

1938

 

279

D.L. 5103 Subdivision

 

Slyvester and Vivian Camozzi

1954

 

280 & 281

D.L. 5307

 

Armid S  ?

1935

 

282

D.L. 5106

 

 

1937

 

283

D.L. 5122

 

William Joice

1936

 

284

D.L. 5124  ( for roads )

 

Includes Wm. Joyce

S.J. Butler

 

 

285

D.L. 5307

 

F.J. Cameron

1930

 

286

D.L. 5122 Subdivision

 

 

1926

 

287

D.L. 5108

 

Jack Wilrun?  ( Wilson )

Florence Waldron

 

1930

1933

 

 

 

288

D.L. 5106 Subdivison

 

Hida ( ? ) Nichol

1929

 

289

D.L. 4900 Subdivision

 

 

1926

 

290

D.L. 5107 Subdivision

 

H. Coomber

1934

 

291

D.L. 5107 Subdivision

 

H. Coomber

1941

 

292

D.L. 5107 Subdivision

 

H. Zaccerelli

1932

 

293

D.L. 5107 Subdivision

 

Leonard Cedric Thomson

1933

 

294

D.L. 5106

Subdivision

 

?

1926

 

295

D.L. 5107

Subdivision

 

Angus Hugh McLean

1927

 

296

D.L. 5107

Subdivision

 

--nd?

1933

 

297

D.L. 5108

Subdivision

 

John Wilrum ?  (Wilson?)

1934

 

298

D.L. 5107 Subdivision

 

Leonard Cedric Thomson

1931

 

 

299

D.L. 5107

Subdivision

 

Willam Stuart

1939

 

300

D.L.5107

 

?

1940

 

301

D.L. 1424

 

 

1955

 

302

D.L. 5107

 

H. Coomber

1927

 

303

D.L. 5107

 

 

1930

 

304

D.L. 5109

 

 

 

 

305

D.L. 5122

 

Eric Duncan

William Joyce

1927

 

306

D.L. 5107

 

H. Coomber

1931

 

307 & 308

D.L. 5108

 

John Wilrun ? ( Wilson )

?

1930

1931

 

309

D.L. 5122

 

William Joyce

1930

 

310

D.L. 5108

 

John Wilson

1929

 

311 & 312

D.L. 5105

 

Thomas Green

1933,1934

 

313

D.L. 5107

 

William P.  Alexander

1934

 

314

D.L. 5107

 

Robert Stuart Lyon

1934

 

315

D.L. 5106

 

Hilda Nichol

Eve Green

Wm. Stewart

A.     Devaud

 

 

 

316

D.L. 5107

 

H. Coomber

1926

 

317

D.L. 5108

 

Mrs. Florence Waldron

1933

 

318

D.L. 5107

 

Horace Tyler

1930

 

319

D.L. 5188

 

George Frederick Wasp

5488

 

320

D.L. 4821

 

 

1924

 

321

D.L.4410

 

Leon Fremont and Cora Mildred Fuller

1958

 

322

D.L. 5252 Subdivision

 

 

1958

 

323

D.L. 5542

 

Nina Ethel Lambert

1934

 

324

D.L. 5582

 

H.R. Houghton

1930

 

325

D.L. 5542

 

Nina Ethel Lambert

1934

 

326

D.L. 5305

 

John ? Burinda

1933

 

327

D.L. 5305

 

Paul Razzo

1933

 

 

D.L. 5305

 

Maik Todosycruk ( Sp ? )

1933

 

328

D.L. 5305

 

Thomas Fletcher

1932

 

329

D.L. 5306

 

Edna Dowdle

1932

 

330

D.L. 4169

 

 

1920

 

331

D.L.4410

 

L. Fuller

1950

 

332

D.L.1821

 

?

1934

 

333

D.L.1611

 

 

1924

 

334

D.L. 5235

 

 

1925

 

335

D.L. 5731

 

 

1954

 

336

D.L. 648

 

Doris Murphy

1957

 

337

D.L. 5143

 

Arthur M. Zilinsky

1927

 

338

D.L. 1618

 

 

 

 

 

339

D.L. 1641

 

William Stanley Peebles

1935

 

340

D.L. 1631

 

 

 

 

341

 

Lasqueti Island

 

1921, 1928

 

342 & 343 & 344

D.L.  120

Lasqueti Island  -for a school

 

 

 

345

D.L.5307

Subdivision

 

Carl ?

1936

 

346

D.L. 5488

Subdivision

                     

George Frederick Wasp

1931

 

347